•    
    • تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۸/۰۶
     تعداد بازدید: 781
     دومین پروژه عمرانی جهان اسلام توسط ایران به نیمه راه رسید
     دومین پروژه عمرانی جهان اسلام توسط ایران به نیمه راه رسید
     مدیر عامل شرکت پیمانکاری مانا: هم اکنون ١۵٠٠ میلیارد تومان پروژه در دست اجرا داریم / برای ٢ هزار میلیارد تومان پروژه دیگر نیز وارد مذاکره شده ایم
     پروژه طرح توسعه حرم مطهر امام علی (ع) صحن فاطمه زهرا (س) افتخار کاری مانا است

     دومین پروژه عمرانی جهان اسلام توسط ایران به نیمه راه رسید
     طرح توسعه حرم حضرت علی (ع) در نجف اشرف که از چندی قبل توسط مهندسان ایرانی آغاز شده ، اینک به نیمه راه رسیده و مشتاقان زیارت آن امام حمام از سال آینده شاهد بهره برداری کامل این پروژه بزرگ عمرانی خواهند بود.
     مهندس "بیژن سرانجام" مدیرعامل شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان (مانا) وابسته به هلدینگ معدنی میدکو به عنوان پیمانکار این طرح بزرگ مهندسی در عراق دیروز در جمع خبرنگاران با تشریح ابعاد مختلف این پروژه گفت: در 200 سال گذشته ایرانی ها نقش عملیاتی در توسعه حرم مطهر حضرت علی(ع) نداشته اند و پس از این مدت برای نخستین بار عملیات توسعه حرم و اطراف ان از سوی ستاد بازسازی عتبات عالیات به مهندسان ایرانی واگذار شده است.
     مهندس سرانجام ادامه داد: امسال صحن حضرت فاطمه زهرا(ع) در اطراف حرم مطهر و در بخش زیارتی به بهره برداری می رسد و کار توسعه بخش غیر زیارتی به این شرکت واگذار شده است.
     گزارش خبرنگار ما حاکیست فاز نخست بخش زیارتی این طرح به وسعت ۵ هزار متر مربع، فروردین‌ امسال و در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) افتتاح شد و فاز دوم آن همزمان با عید غدیر خم به مساحت ۲۵ هزار متر مربع به بهره برداری رسید.
     طرح توسعه حرم مطهر امام علی(ع) که مزین به نام صحن و شبستان حضرت زهرا (س) است، بعد از مسجدالحرام، بزرگترین پروژه عمرانی جهان اسلام به حساب می‌آید.
     با تکمیل بخش غیرزیارتی طرح توسعه حرم مطهر حضرت علی (ع)که شامل موزه، کتابخانه، مهمانسرا و رستوران، شبستان و ساختمان اداری و فرهنگی می شود ظرفیت اسکان و پذیرش بیش از 100 هزار زائر به وجود خواهد آمد . در این طرح از هنر و معماری اصیل ایرانی بهره گرفته شده است.
     مدیرعامل شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان گفت: مساحت کل طرح توسعه اماکن زیارتی و غیر زیارتی حرم مطهر حضرت علی (ع) بالغ بر 180 هزار مترمربع است که توسعه بخش غیرزیارتی به مساحت 75 هزار متربع با هزینه ای معادل 130 میلیارد تومان (برآورد اولیه) توسط این شرکت انجام می شود.
     وی افزود: این بخش شامل احداث ساختمان های اداری، موزه و کتابخانه است که 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تا سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. همچنین ساخت مهمانسرای بزرگ و زیبای حرم مطهر حضرت علی(علی) در قالب همین مجموعه تا پایان امسال به اتمام می رسد.
     وی گفت: تمام مصالح بکار رفته در این پروژه عظیم عمرانی اعم از سیمان، فولاد، سرامیک و... تولید صنایع ایران و معمولاً اهدایی هموطنان عزیزمان است و مهندسان و طراحان پروژه در ساخت این بنا چنان دقت و ظرافتی به کار بسته اند که بنای نهایی در شأن مقام والای نخستین امام شیعیان و زیبنده زائران آن باشد.
     به گفته وی شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان بزودی برای پذیرش پیمانکاری ساخت صحن عقیله بنی هاشم در جوار حرم مطهر امام حسین(ع) با کارفرمای طرح وارد گفتگو خواهد شد.
     مهندس سرانجام گفت: احداث این بنای بزرگ عمرانی دارای پیچیدگی های خاصی است که نیاز به تملک و تخریب بافت فرسوده اطراف حرم در کربلای معلی دارد. همین مسأله زمان و هزینه اجرای پروژه را افزایش خواهد داد. این پروژه نیز از سوی ستاد بازسازی عتبات عالیات در حال طراحی است.
     شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان علاوه براین ساخت کارخانه سیمان العماره عراق را نیز که مالک آن شرکت سیمان فارس و خوزستان است به عنوان تأمین کننده به عهده گرفته و به دنبال اجرای پروژه های جدید عمرانی در کشورهای مسلمان همسایه است.
     وی افزود: این شرکت ظرف 43 سال فعالیت عمرانی خود ساخت 170 کارخانه و پروژه بزرگ عمرانی اعم از سد ماروون، سد کارون 4، نیروگاه شهید عباسپور، نیروگاه سد ماروون، سد و تونل گاویشان، بنای مجلس شورای اسلامی، بنای وزارت نیرو و غیره را به عهده داشته و اکنون در حال تبدیل از یک شرکت مهندسی، تامین و ساخت(EPC) به یک سرمایه گذار در پروژه های عمرانی( EPCF) است.

     وی گفت :هم اینک ساخت 13 پروژه بزرگ عمرانی به ارزش 1500 میلیارد تومان را در دست داریم که همگی تا پایان سال آینده به بهره برداری خواهند رسید. یکی از این پروژه ها کارخانه 5/1 میلیون تنی فولاد بوتیا در کرمان است که شرکت دانیلی ایتالیا تامین مالی آن را به تاخیر انداخته و هم اینک برای نخستین بار توسط بخش خصوصی و از محل منابع داخلی هلدینگ معدنی میدکو در حال اجراست.
     مهندس سرانجام گفت: تجهیزات این فولاد سازی که توسط شرک دانیلی ایتالیا ساخته شده در حال نصب هستند و بنا داریم از اعتبارات صندوق توسعه ملی و تامین مالی(فاینانس) بانک چین برای تکمیل پروژه مذکور استفاده کنیم. کارخانه گندله سازی بوتیا نیز در جوار همین مجتمع فولادی با سرمایه ای معادل 397 میلیارد تومان در حال ساخت است که بیش از 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

     همچنین ساخت کارخانه کنسانتره سنگ آهن سنگان درمنطقه طبس با سرمایه 222 میلیاردتومانی هلدینگ میدکو توسط این شرکت در حال تکمیل است . این کارخانه که متعلق به شرکت فولاد مبارکه اصفهان است و تمامی تجهیزات آن وارد شده ، 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
     مدیرعامل شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان گفت: این شرکت همچنین تا سال آینده ساخت کارخانه آهک فولاد میدکو را با سرمایه ای معادل 110 میلیارد تومان و کارخانه فرآوری زغال طبس را با سرمایه ای معادل 50 میلیارد تومان به پایان می رساند. کارخانه کندله سازی بافق با سرمایه 30 میلیارد تومان و کارخانه خردایش سنگ آهن سیرجان با سرمایه 43 میلیارد تومان نیز از جمله طرح های مهم صنعتی است که بزودی توسط این شرکت ساختمانی، احداث خواهد شد.
     مهندس سرانجام گفت: در کنار این پروژه های صنعتی، ساخت بیمارستان 1000 تخت خوابی شهرک سلامت خاتم قم را به سفارش بانک پاسارگاد آغاز کرده ایم که مراحل نصب اسکلت فلزی این مجتمع به عنوان بزرگترین بیمارستان هسته ای خاورمیانه تا اوایل سال آینده به پایان می رسد. با ساخت این مجموعه در شهر قم امکان جذب گردشگران سلامت از کشورهای اطراف برای شهر زیارتی قم فراهم می شود. قرار است خدمات این بیمارستان در دو بخش عمومی دولتی و خصوصی به متقاضیان ارائه شود.
     مجتمع بزرگ تجاری همیلا در ضلع شرقی میدان پونک تهران یکی دیگر از پروژه های بزرگ عمرانی است که توسط شرکت ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان در 28 طبقه احداث خواهد شد. این شرکت همچنین ساخت هتل 17 طبقه لوتوس مشهد را به سفارش موسسه اقتصادی ملل( عسکریه) آغاز کرده است. این هتل هم اینک در محله بتن ریزی اسکلت اصلی قرار دارد.
     مهندس سرانجام گفت: همچنین ساخت 270 واحد مسکونی به مساحت 48 هزار متر مربع را با استفاده از پیشرفته ترین سیستم های بازیافت آب و صرفه جویی انرژی در منطقه خلیج فارس جنوب غربی تهران آغاز کرده ایم.

      فایل پیوست
      
     mana saranjam.jpg307.87  کیلوبایت
     نام:
     پست الکترونیک:
     شرح نظر: